web analytics
Članci

GEST DIRNUO REGIJU! Željko iz Loznice doniraće 40% jetre Adnanu iz Mostara! (VIDEO, FOTO)

U najtežim životnim trenucima rađaju se najljepše ljudske priče. One koje vraćaju vjeru u ljepša vremena – vremena zajedništva, pomoći, sloge i ljubavi. Takva je priča o Mostarcu Adnanu Šemiću i Lozničanu Željku Mijailoviću, koji su sada kao jedna porodica.

Neočekivana promjena

Željko Mijailović uobičajenu je svakodnevnicu promijenio zbog apela na društvenim mrežama. Kad je pročitao vijest da mladi Mostarac Adnan Šemić boluje od rijetke Vilsonove bolesti te da mu je potrebna transplantacija jetre, odmah se javio. Adnanova obitelj nije bila kompatibilan donor, a Lozničanin je bio jedini spas i po prognozama, potrebno je da donira 40% jetre.

Putovanje u Istanbul

Željko je stigao u Mostar na preglede kojima je potvrđeno da je kompatibilan donor, a zatim su krenuli u Istanbul. “Prvi put smo u Istanbulu bili 15 dana. Krajem oktobrai početkom novembra prošle godine. Tada doktori nisu željeli ništa poduzeti jer mi se pojavila masnoća na jetri. Smršavio sam, ponovo uradio nalaze i rezultate poslao u Istanbul. Javili su nam da je sve u redu i da dođemo. Drugi put ostajemo 40 dana, u travnju i svibnju ove godine”, prisjeća se Željko.

Borba s etičkom komisijom

“Prvi put su nas odbili, pa smo čekali 15 dana, podnijeli žalbu i ponovno su nas odbili”, kaže Mijailović. Razlog je bio taj što se on i Adnan ne poznaju dovoljno te nisu u krvnom srodstvu. Vijest o odbijanju najteže je podnio Adnan, a u tim trenucima, velika podrška bio mu je njegov donor.

Povratak i pogoršanje stanja

Po povratku u Bosnu i Hercegovinu, Adnanovo stanje se pogoršalo. “Vidio sam ga prije nekoliko dana preko videopoziva. Njegovog ujaka sam zvao, Adnan nije mogao pričati, samo mi je mahnuo. Baš je kritično. Nije to taj momak”, govori Željko.

Promjena Zakona

Zbog Adnana Šemića, nadležni u Federaciji Bosne i Hercegovine po hitnom su postupku izmijenili postojeći zakon. Oba doma Parlamenta Federacije BiH usvojila su prijedlog zakona o izmjenama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja po hitnom postupku. Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, potpisala je zakon koji je stupio na snagu.

Novo zakonsko rješenje

Dopune zakona sada omogućavaju transplantaciju organa od donora koji nisu srodnici oboljeloj osobi, što do sada nije bio slučaj. Naglašeno je da će multidisciplinarni stručni tim pratiti etičku komisiju koja će provjeravati opravdanost za transplantaciju organa.

“Komisija će provjeravati opravdanost za transplantaciju organa. Može zahtijevati izjave i bankovne garancije da nije dizao kredit, da nije ostvario financijski benefit u posljednje vrijeme ili tražio donaciju preko nevladine udruge, pa da s tim novcem kupi organ”, pojasnio je pomoćnik ministra zdravstva za pravne poslove i europske integracije, Vedran Marčinko.

Zaključak

Priča o Adnanu i Željku govori o ljudskoj humanosti i zajedništvu unatoč različitim nacionalnostima i vjeroispovijestima. Ova priča podsjeća nas da, unatoč političkim podjelama, ljudi ipak sagrade mostove.

VIDEO: