M18 Hellcat. Lovac tenkova kojeg je posjedovala JNA! (VIDEO, FOTO)
M18 Hellcat bio je jedno od najučinkovitijih protuoklopnih oružja Drugog svjetskog rata, prepoznatljiv po svojoj nevjerojatnoj brzini i specifičnom dizajnu. Ovaj američki lovac tenkova postizao je maksimalnu brzinu od 80 km/h, čime je zadržao titulu najbržeg borbenog oklopnog vozila tog doba.
Njegov lagani oklop, debljine između 7 i 19 mm, činio ga je ranjivim, ali istovremeno omogućio izuzetnu pokretljivost. Taktika “udari i bježi” (hit-and-run) bila je ključna u borbama protiv teških njemačkih tenkova poput Panthere i Tigra.
Razvoj i Evolucija
Razvoj Hellcata započeo je u prosincu 1941., kada je američka vojska zatražila brzo i agilno vozilo za protuoklopne zadatke. Prvi prototipi bili su naoružani topovima kalibra 37 mm, no iskustva iz Sjeverne Afrike pokazala su da je takvo naoružanje neučinkovito. Slijedile su modifikacije s 57 mm, 75 mm, a konačna verzija imala je 76 mm top koji je pružao bolju probojnost protiv neprijateljskih oklopa.
Dizajn i Upotreba na Bojištima
Za razliku od M10 Wolverine, koji je bio baziran na konstrukciji tenka M4 Sherman, M18 Hellcat razvijen je od nule kao laki lovac tenkova. Njegova otvorena kupola pružala je odličnu vidljivost posadi, no povećavala je ranjivost na snajperske napade i ručne granate. Uz petočlanu posadu, vozilo je nosilo 45 komada streljiva za glavni top.
Unatoč brzini, Hellcat je imao svoje nedostatke. Tanki oklop i otvorena kupola činili su ga osjetljivim na neprijateljske napade. Tijekom bitke u Ardenima 1944., njegova pokretljivost iskorištena je za napade s boka, ciljajući slabije zaštićeni stražnji dio njemačkih tenkova.
Proizvodnja i Naslijeđe
Do kolovoza 1944. godine, proizvedeno je ukupno 2,507 primjeraka M18 Hellcat, uz pojedinačnu cijenu od 57,500 dolara. Nakon Drugog svjetskog rata, ovaj model našao je primjenu u oružanim snagama diljem svijeta, uključujući i na prostoru bivše Jugoslavije.
Primjena u Jugoslaviji i Modifikacije
Tijekom pedesetih godina prošlog stoljeća, M18 Hellcat postao je dio arsenala JNA. Korišten je u sukobima na Balkanu, uključujući Domovinski rat i rat u Bosni. Jedan primjerak služio je kao top na oklopnom vlaku “Krajina Ekspres”. Također, muslimanske snage su modificirale jedan T-55, postavivši na njega kupolu s M18, dok je tijekom Kosovskog sukoba Hellcat korišten kao lažna meta za NATO zrakoplove.
Verzije i Daljnji Razvoj
Jedna od ključnih izvedenica Hellcata bio je M39 – oklopno transportno vozilo za prijevoz vojnika, naoružanja i opreme. Naoružan M2 12.7 mm strojnicom, ovaj model korišten je u Korejskom ratu i predstavljao je jedinu serijsku izvedbu baziranu na Hellcat platformi.
M18 Hellcat ostaje simbol inovativnog dizajna i prilagodljivosti na bojištima Drugog svjetskog rata. Njegova brzina, pokretljivost i uspjeh u specijaliziranim misijama osigurali su mu mjesto među najslavnijim oklopnim vozilima vojne povijesti.
VIDEO: