Inžinjerija u JNA. Koliki je bio njihov doprinos armiji?
Dan roda inženjerije u Jugoslavenskoj narodnoj armiji (JNA) obilježavao se svake godine 7. marta. Tog dana, 1983. godine, u Kninu, gde sam služio vojni rok, održan je svečani program. U njemu su učestvovali vojnici, vojni orkestar, a moguće i omladinci iz lokalnih škola (mada se detalji ne mogu tačno potvrditi).
Večernja proslava organizovana je u restoranu Doma JNA. Tom prilikom delile su se značke, nagradna odsustva, kao i unapređenja za starešine u više činove. Ovaj svečani događaj bio je prilika za okupljanje i slavljenje doprinosa inženjerijskih jedinica.
Rad na terenu: Obuka i građevinska sezona
Već sledećeg dana, cela inženjerijska jedinica napustila je kasarnu u Kninu. Stariji vojnici, zajedno s kompletnom mehanizacijom i mlađom vojskom, uputili su se na teren iznad grada. Tamo su ostali do kraja jeseni, kada se završavala građevinska sezona.
Tokom ovih višemesečnih aktivnosti na terenu, dolazili su novi vojnici iz aprilske i julske klase, dok su stariji završavali službu i odlazili u civilstvo. Rad na terenu obuhvatao je građevinske radove, ali i obuku u inženjerijskim tehnikama odbrambenog ratovanja.
Taktike inženjerijske odbrane
Inženjerijske jedinice JNA bile su specijalizovane za postavljanje prepreka i strateško usporavanje neprijateljskog napredovanja. Neke od ključnih metoda uključivale su:
1. Potkopavanje puteva
- Cesta se kopala u širini od nekoliko metara i dubine dovoljne da pod težinom oklopnih vozila asfalt popuca.
- Na dnu rupe često su se postavljale protutenkovske mine, čime bi se dodatno oštetili ili uništili tenkovi i transporteri.
- Bitno je bilo da na površini nema tragova radova kako bi zamka ostala neprimetna.
2. Izazivanje odrona i rušenje infrastrukture
- U planinskim područjima česti su bili kontrolisani odroni kamenja na prometnice.
- Rušenje nadvožnjaka ili mostova moglo je u potpunosti zaustaviti napredovanje neprijatelja.
- U zemljama poput Švajcarske, ove taktike su dovedene do savršenstva – nadvožnjaci i tuneli građeni su s ugrađenim mestima za eksplozive radi rušenja po potrebi.
3. Protutenkovski rovovi i mine
- Van glavnih puteva kopani su duboki protutenkovski rovovi, dodatno zasićeni minama.
- Iza rovova postavljale su se mobilne protuoklopne grupe spremne za brzo delovanje.
Fortifikacijske strategije
Fortifikacije su igrale ključnu ulogu u zaštiti položaja. Bitan uslov bio je da budu nevidljive iz zraka, što je značilo da su podzemne i da je njihovo oružje bilo projektovano za povlačenje nakon ispaljivanja.
Moderni primeri:
- Rusi su razvili bunkere s daljinskim upravljanjem, naoružane mitraljezima od 12,7 mm, bacačima granata ili protutenkovskim raketama.
- Operateri su bili smešteni u sigurnosti podzemnih objekata, dok je oružje bilo gotovo neuništivo osim direktnog pogotka u sam sistem.