HRVATI U SRBIJI Poznate ličnosti iz Srbije koji su Hrvati ili imaju hrvatsko porijeklo. (FOTO)
Hrvati u Srbiji su nacionalna manjina. Prema popisu stanovništva iz 2002, u Srbiji živi 70.602 Hrvata od čega 56.546 u Vojvodini, 14.056 u Centralnoj Srbiji a 8.062 na Kosovu.
Većinu Hrvata u Srbiji čine Hrvati u Vojvodini. Na teritoriji Kosova i Metohije takođe postoji hrvatska manjina – Janjevci.
Hrvatski jezik je jedan od šest zvaničnih jezika u Vojvodini.
Prema popisu iz 2002. godine na teritoriji Vojvodine 56.546 stanovnika se izjasnilo da su Hrvati ili 2,78% od ukupnog broja stanovnika u pokrajni.
Oko dve trećine današnjih Hrvata u Vojvodini su bunjevačkog ili šokačkog porekla. Najveći broj Hrvata Bunjevačkog porekla živi u selima u okolini Subotice: Bikovo, Gornji Tavankut, Donji Tavankut, Đurđin, Mala Bosna i Stari Žednik. Hrvati Šokačkog porekla uglavnom žive uglavnom u: Sonti, Apatinu, Bačkom Bregu i Bačkom Monoštru.
Zapratite na instagramu klikom na link ispod, mnogo bi nam značilo i HVALA OD SRCA:
https://www.instagram.com/official.bih.srb.hr.cg/
Prema podacima iz 1851, na teritoriji Vojvodstva Srbije i Tamiškog Banata živelo je 62.936 Bunjevaca i Šokaca i 2.860 Hrvata.
Hrvati u sremskim selima Hrtkovcima i Nikincima, u opštini Ruma, navodno, poreklom su katolički Albanci (Klimenti) koji su se naselili 1737. zajedno sa Srbima tokom Seoba.
REKLAMA! Treba vam POVOLJNA autopomoć na teritoriji Srbije? Pogledajte ponude na linku: https://autopomocsabac.wordpress.com/about/
U Banat u postoje hrvatske zajednice koje su doseljene za vreme Habsburške Monarhije, odnosno nakon oslobođenja tih krajeva od Turaka.
U Bačkoj postoje Hrvati koje su vlasti doselile za vreme kolonizacije Vojvodine, a širom Vojvodine postoje i Hrvati koji su došli u Vojvodinu unutrašnjim migracijama (poslom, bračno) za vreme Austrougarske i obe Jugoslavije. Organizovanom kolonizacijom 1945-1948. je od Hrvata najviše doseljeno dalmatinskih Hrvata, s područja Metkovića, Sinja, Vrlike, Drniša, Benkovca, Splita, Šibenika, Trogira, Zadra, iz zaleđa Dalmacije i ostrva. Po procenama ih je ukupno bilo oko 4000. Mario Bara: Pregled istoriji Hrvata u Vojvodini, preuzeto 10. marta 2011. Doseljeno je i iz ostalih djelova Hrvatske, uglavnom Gorskog Kotara te Hrvata iz Bosne i Hercegovine. Dalmatinski Hrvati su uglavnom naseljeni u Stanišić i Riđica, u manjem broju u Sivac, Guduricu i veće vojvođanske gradove. Pripadnici vojnih jedinica su naseljeni u ZKVH, Hrvati iz Bosne, Gorskog Kotara i Hercegovine su naseljeni u Bešku, Svetozar Miletić i Petrovaradin.
Poznate ličnosti iz Srbije koji su Hrvati ili su hrvatskog porijekla:
Marijan Beneš, bokser.
Stjepan Bobek, fudbalski reprezentativac, trener.
Aljoša Vučković, glumac.
Ivan Gubijan, bacač kladiva, osvajač prve jugoslovenske medalje na Olimpijskim igrama 1948.
Ivana Dulić-Marković, potpredsednik Vlade Srbije, u prvoj Vladi Vojislava Кoštunice.
Jozo Laurenčić, filmski glumac i prvi profesor glume na Fakultetu dramskih umetnosti.
Toni Laurenčić, glumac.
Josip Leko, predsednik hrvatskog Sabora.
Florijan Matekalo, fudbaler, trener.
Franjo Mihalić, atletičar, jugoslovenski reprezentativac.
Slavoljub Muslin, fudbaler, selektor reprezentacije Srbije.
Siniša Pavić, scenarista.
Vladimir Petrović Pižon, fudbaler, trener, selektor reprezentacije Srbije.
Ratko Rudić, vatrepolista, jugoslovenski reprezentativac i hrvatski trener.
Ivan Ćurković, fudbaler, predsednik FК Partizan, predsednik OКS.
Vanja Udovičić, vaterpolista, ministar sporta u Prvoj i Drugoj Vladi Aleksandra Vučića.
Andrija Hebrang, političar.
Antun Šoljan, književnik.
Aleksandar Šoštar, vaterpolista.
Franjo Šoštarić, fudbaler, jugoslovenski reprezentativac.
Iva Štrljić, glumica.