Vojni manevar JNA “Sloboda ’71”. Testiranje koordinacije JNA, TO i Civilne zaštite! (VIDEO)
Sloboda 71 – Vojni manevar na tlu bivše SFRJ
U oktobru 1971. godine održan je veliki vojni manevar pod nazivom “Sloboda 71” na teritoriji bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ). Cilj ovog manevra bio je testiranje koordinacije između Jugoslovenske narodne armije (JNA), Teritorijalne odbrane i Civilne zaštite, kao i ispitivanje novih komandnih struktura u okviru Opštenarodne odbrane i društvene samozaštite (ONO i DSZ).
Prvi dio manevra: Sjeverozapad SFRJ
Prva faza manevara odvijala se u sjeverozapadnim dijelovima SFRJ, uključujući Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Glavne operacije vođene su u regionima Banije, Korduna, na granici između Slovenije i Hrvatske te u Bihaćkoj krajini. Bihaćka krajina je imala posebno logističko značenje, budući da se tu nalazio prehrambeni kombinat Agrokomerc koji je osiguravao isporuke hrane za vojsku i servisirao vojna vozila. U manevru su učestvovali svi rodovi vojske – pješadija, avijacija i artiljerija – uz podršku lokalnog stanovništva.
Broj učesnika i vojna oprema
U ovom manevru angažovano je 45.000 vojnika, uključujući 850 padobranaca i 580 tenkova. Lično prisustvo Josipa Broza Tita naglašavalo je važnost ove vojne vežbe. U narednoj godini, manevar “Sloboda 71” proširen je na jadransku obalu.
Pozadina i strateški značaj manevara
Generali JNA Bogdan Oreščanin i Ivan Rukavina su, između 1958. i 1962. godine, razvili studiju o odbrani malih zemalja okruženih velikim vojnim blokovima kao što su NATO i Varšavski pakt. Studija je prvobitno bila tajna i predložila je koncept dvokomponentne vojske, što je kasnije iskorišteno u okviru ONO, naročito nakon smjene šefa jugoslavenske obavještajne službe, Aleksandra Rankovića.
Admiral Branko Mamula istaknuo je posebnu ulogu Bosne i Hercegovine, opisavši je kao ključnu kariku u odbrani SFRJ. Smatrana je “bastionom” zemlje, budući da je činila dubinu odbrane u slučaju napada Varšavskog pakta iz pravca Mađarske.
VIDEO: